Zase jedny Asola, kterým jsem měl možnost dát pořádný záhul na horách. Na mokrých uklouzaných stupech Haidsteigu, při sestupech dolomitskou sutí, v ostrých vápencových skalách Julských Alp nebo při potulování se po rodných Jeseníkách.

Jaké to bylo mít poslední rok nohy v botech Asolo Magix? A proč už 7 let nedám dopustit na boty od ševců z rodiny Zanatta? 

 

Vynechám formality a půjdu rovnou k věci. Asola jsou prostě dobré boty, jsem o tom přesvědčený. První jsem si pořídil ještě v době, kdy jsem pracoval v Helia sportu jako prodavač. Tuším, že to byly pohorky Stynger. Pak následovaly Sasslongy, první VHT boty, trekovky Distance jsem si koupil dokonce dvakrát... no, mám celkem spotřebu.

Ale aby ne, když na horách trávím život a s botama se fakt nemažu. A fakt je, kromě Salyanů a Magixů od Asola, mi žádné boty nevydržely déle, jak jednu letní sezónu. A to jsem vyzkoušel i boty spousty jiných výrobců. Buďto se odlepila gumová obsázka, rozpáraly švy nebo jsem je sešlapal na slicky.

Když se mě zeptáte, proč Asola, vytasím argument, který mi potvrdila spousta zákazníků ještě v době, kdy jsem je prodával a taky dost lidí, kterým jsem Asola doporučil:

"Vytáhneš boty z krabice a klidně můžeš vyrazit na celý den do hor a nemusíš mít strach, že budeš mít nohy samý puchýř. Oni to ti Italové asi fakt umí dobře ušít."

 

A teď konkrétně! Co ty Asolo Magix?

Jsou to klasické ferratové boty, nebo by se taky daly zařadit do kategorie approach shoes, tedy nástupových bot. Takže, kromě přechodu ledovců, bych řekl univerzální boty do horského a vysokohorského terénu. Já v nich chodím fakt všude, dokonce i na Brentě, což už je fakt náročná vysokohorská túra, kde se přechází i pár menších ledovců a sněhových polí. 

Po roce intenzivního používání. Před focením jsem je umy, jsem čistotný kluk :-)

Podrážka toho má ještě hodně před sebou.

Možná někomu bude vadit, že namají Gore-tex. Otázka, jak moc výhodné to je. Osobně mi "goráč" a nízký trekovky moc nejde dohromady. V mokru a dešti do bot stejně voda nateče shora a membrána akorát snižuje prodyšnost. Takže se v botech více potí nohy.

Jak už jsem psal, s botama se opravdu nepářu. I když se o ně snažím starat, aby mi vydržely co nejdélě. Ale 120 dní v roce na horách je dávka, kterou moc bot neustojí. Magix už ale kroutí druhou sezónu a kromě oškrábaného nápisu Asolo na gumové obsázce na nich není sebemenší známka poškození. Možná i díky odolnému kevlaru, kterým je vybavena velká částa boty.

Jedničku si zaslouží i gumová obsázka. Magix jsou jedny z mála bot, kde gumová obsázka je prodloužená až do středu boty, takže se nikde neláme ani neodlepuje (což se mi u jiných výrobců dost často stávalo).

Asi jediná vada na kráse - sedřený nápis Asolo :-(

Tohle je přesně ono, obsázka protažená až za střed boty, takže odolnost zaručena.

Tohle je přesně ono, obsázka protažená až za střed boty, takže odolnost zaručena.

A že boty mají šněrování do špičky, aby noha držela na místě, vibramovou podrážku a lezeckou špičku na malé stupy, to už je taková samozřejmost, kterou není potřeba dál rozebírat. Rozhodně ne u bot téhle karegorie.

 

Abych to na závěr shrnul,...

... tak mě vždycky štvalo, když jsem si koupil boty za 4 litry a po dvou měsících se na nich pokaždé něco pokazilo. Dobře, při mém zápřahu se možná není co divit. Taky jsem se nikdy žádné boty nepokoušel reklamovat, to by mě hanba fackovala. Asolo Magix jsou ale poctivé "držáky" a už druhou sezónu zůstávají neporušené. Dokonce ani podrážka není nijak fatálně sešlapaná (při mých kilech aby taky byla). 

Takže si říkám, když už si kupujete boty za takové peníze, asi budete chtít, aby vám vydržely co nejdéle. Tyhle můžu s čistým svědomím doporučit. A pokud vám nevydrží, máte u mě rádlera.

Podrážka i pěna pod botou zdatně odolávají ostrému vápenci.

Špička by to měla odnášet ze všeho nejvíc, ale taky se drží znamenitě.

 

PLUSY

  • Perfektně sedí a v pohodě v nich vydržím celý den.
  • Jsou odolné jako tank a můžu se na ně spolehnout.
  • Dobře vypadají, takže s v nich připadám jako štramák.

MÍNUSY

  • Kamarádi vám je budou závidět.
 

Ferratové botky Asolo Magix si pořiďte zde: http://eshop.asolo.cz/feratove-boty/magix-2770