Nejsem úplně člověk, který by bláznil z převratných technických novinek. Spíš jsem v mnoha ohledech takový staromilec a místo vyhřívané sedačky s bublinou (mimochodem, víte že z toho vyhřívání do zadku se dělají hemeroidy) raději čapnu mezi nohy stařičkou pomu. Na druhou stranu člověk nesmí být zpátečník až moc a když už ten chytrý telefon stejně všude taháme, proč nevyužít jeho výhody. Některé mobilní aplikace totiž umí být fakt prospěšné. Vedle spousty těch, které jsou k ničemu, viz. aplikace Solární nabíječka: "Kurňa, slunko šajní ostošest a ten telefon se furt ne a ne nabít."

První nezbytnou aplikací je samozřejmě Facebook. Nebo alespoň Instagram. Abyste ty nádherné snímky z hor mohli hned postovat do éteru a provokovat všechny ty kámoše, co se sedí v kanclu :-)

A teď už vážně. Za ty roky, co se motám po kopcích, se mi osvědčilo několik mobilních aplikací, které dovedou pomoct v nouzi nebo problémům rovnou předejít. Což je ještě lepší, že jo. Tady jsou:

Mapy.cz

Stahuj na App Store >> | Stahuj na Google Play >>

Vývojářům ze Seznamu bych dal velikou pusu na čelo. Google je sice super, ale takhle promakaný mapy nemají. A teď myslím hlavně ty turistické. Nejen pro ČR, ale i pro většinu (nebo všechny?) země Evropy. Zahraniční mapy sice nejsou tak dokonalé jako české, ale když někde zbloudíte v mlze, GPS v telefonu vám ukáže, kde se v terénu nacházíte a jak se dostanete zpět na trasu. Naposledy jsem to použil teď na Krippensteinu. Zbloudil jsem. Jo, a za totálního azura. Holt i mistr tesař, že jo...

Pokud ale v zahraničí nemáte data nebo zrovna nebudete na signálu (to je v horách dost pravděpodobné), raději si mapový podklad uložte přímo do telefonu. Abyste mohli Mapy.cz používat i v offline podobě. Zopakuju, že je to fakt dobrá aplikace.

 

Snowsafe

Stahuj na App Store >> | Stahuj na Google Play >>

Kde sehnat lavinovou předpověď? Každá země má jiný web, v Rakousku dokonce každá spolková země a ještě jsou předpovědi rozdělené na jednotlivé horské masívy. Kolikrát trochu detektivka najít tu správnou pro vaši oblast. Tohle ale řeší chytrá aplikace Snowsafe, která shromažďuje aktuální lavinové předpovědi z České Republiky, Slovenska, Slovinska, celého Rakouska, Německa, Norska a části Itálie. Jakmile aplikaci zapnete, hned lokalizuje vaši polohu a vyhodí aktuální stupeň lavinového nebezpečí pro oblast, ve které se právě nacházíte. Kliknutím se pak propadnete na slovní komentář k lavinové situaci a další podrobnosti. Výborná věc!

Jinak součástí aplikace Snowsafe je taky sklonoměr pro určení sklonu svahu (nezapomeňte telefon položit na něco dělšího jako hůlku nebo sondu, ať je sklon přesný) a možnost vložit vlastní měření i s fotkami konkrétního místa.

 

SunCalc

Stahuj na App Store >> | Stahuj na Google Play >>

Tahle appka může mít pro vás dva významy. Pokud rádi fotíte východy a západy (nebo na ně jen koukáte), ukáže vám, kdy a kde slunko vychází a zapadá. A to právě pro to místo, na kterém právě stojíte. Jde o takový jednoduchý kompas, který předem zkalibrujte a hned uvidíte, v kolik musíte ráno vstávat. Druhý význam je ten, že si podle této aplikace můžete naplánovat túru. Abyste nezatměli.

0302_Návrší noc-1.jpg

 

ilMeteo a AccuWeather

ilMeteo: Stahuj na App Store >> | Stahuj na Google Play >>
AccuWeather: Stahuj na App Store >> | Stahuj na Google Play >>

Hodně se mě ptáte, jaké aplikace používám na předpověď počasí. Ono je to těžký, těm předpovědím, a v horách obzvláště, se moc věřit nedá. Ale ne všichni to střílí od pasu jak Dáša a dlouhodobým pozorováním se mi osvědčily jako nejspolehlivější dvě aplikace.

ilMeteo je sice italské, ale předpověď tam najdete pro celý svět. Buď si najdete lokalitu podle nějakého většího města v nabídce nebo použijete možnost určení polohy pomocí GPS (to je asi lepší, protože v nabídce jsou jen velká města). Denní předpověď je tam vypsaná pěkně po hodině a fakt se jí dá věřit. Včetně úhrnů srážek.

AccuWeather pracuje na podobném principu, jen je předpověď ještě podrobnější. Pod vykřičníky navíc vyskakují platná varování hydrometeorologických ústavů pro vaši oblast. Nejlepšího výsledku pak dosáhnete, když "zprůměrujete" předpovědi z obou aplikací. To se mi osvědčilo.

No a daleko nejspolehlivější aplikací je Okno. Funguje dokonce i offline.

 

Horská služba

Stahuj na App Store >> | Stahuj na Google Play >>

Na našich horách naprosto nezbytná aplikace. Pořád mě překvapuje, kolik lidí by v nouzi volalo 112 a ne přímo Horskou službu pomocí jednotného čísla 1210. Přitom slečna dispečerka na 112 možná ani netuší, ve kterém pohoří je ono údolí, kde ležíte se zlomenou nohou. Aplikace Horská služba záchranu vždy urychlí. Buďto použijete tlačítko pro nouzové volání čísla 1210 a dovoláte se dispečerovi přímo v pohoří, ve kterém se nacházíte. Nebo druhým tlačítkem odešlete nouzovou SMS s vaší polohou. Bezva věc!

Taky v aplikaci každé ráno najdete aktuální stav počasí na všech stanicích Horské služby, lavinovou předpověď pro Krkonoše a Jeseníky a návod jak poskytnout první pomoc. Po stažení si nezapomeňte aplikaci ověřit jednorázovým kódem, který vám přijde smsko (obrana proti zneužití).

Hodí se i ve městě: Na podobném principu funguje aplikace Záchranka pro přivolání Zdravotnické záchranné služby.

 

Waze

Stahuj na App Store >> | Stahuj na Google Play >>

Nějak se do těch hor taky musíte dostat. A trčet po cestě v kolonách je na ... Vyzkoušel jsem vícero navigací, ale Waze je suveréně nejlepší. Jedná se totiž o otevřený systém, do kterého sami uživatelé zadávají informace o kolonách, nehodách a překážkách. Waze tohle průběžně vyhodnocuje a operativně nabízí rychlejší trasu. A případně můžete nějaký ten trabl na trase nahlásit i vy a ušetřit tím problémy ostatním.

 

Radareu.cz

www.radareu.cz

Tohle bohužel není aplikace (nebo jsem nepřišel na to, jak ji získat), ale webová stránka s meteoradarem pro celou Evropu. Takže když prcháte před deštěm a hledáte, která ferrata bude suchá nebo za jak dlouho přestanou z nebe padat provazy vody, tak tohle je neocenitelný pomocník. Alternativou může být aplikace Meteoradar, ale bohužel je jen pro území ČR a kousek kolem hranic.

 

Tak hurá stahovat a horám zdar!

Honza

 


Nepojmenováno2.png