Tyhle a podobné otázky se mi na akcích opakují celkem pravidelně:

"Spadl ti už někdo na ferratě?"

"Dostal jsi se do nějakého průseru?"

"Zabil se ti někdo?" (fakt se na to občas ptají :-D)

Možná vás zklamu. Ani jedno. Teda kromě toho, jak jsem zahučel do ledovcové trhliny na Grossvenedigeru a jednoho podzimního lezení v Tatrách, kdy jsem si málem, ale opakuji málem, nadělal do kalhot v poslední klíčové délce (vy, co se mnou jezdíte už tyhle historky znáte a vám ostatním o nich rád popovídám večer u radlera).

Jinak fakticky nic. Na horách se chovám opatrně, možná, že kolikrát až příliš. Ale zase na druhou stranu, hrdinů jsou plné hřbitovy, že jo?

Dal jsem dohromady pár zásad, kterými se řídím a které pro lepší zážitky doporučuji i vám. Takže pěkně popořadě, jak se chovat, abyste se do průšvihu nedostali...

 

Sežeňte si dostatek informací

Když zapátrám v paměti, divím se, že mé první výpravy do hor se obešly bez problémů. Ne že bych si neprostudoval mapy a nenašel pár článků na webu. Ale bylo to zatraceně málo. Podcenil jsem to. Dnes ale najdete na internetu všechno. Jen té domácí přípravě věnujte dostatek času a hledejte především:

  • vhodné měsíce pro zamýšlenou túru
  • detailní předpověď počasí z několika nezávislých zdrojů
  • délku a čas potřebný pro túru (počítejte také s rezervou)
  • obtížnost ferraty, její délku a převýšení
  • popis nástupu a hlavně také sestupu (cíl není na vrcholu)
  • únikové varianty pro případ nouze
  • topo plánek ferraty
  • tipy a zkušenosti od lidí, kteří ferratu absolvovali
  • zdali jsou otevřené chaty v oblasti, kam se chystáte
  • zdali fungují lanovky a od kdy do kdy

 

Respektujte výstrahy

Většina nehod se stane, protože postižení ignorovali nějaké varování. Klasicky jsou to odpolední bouřky v letních měsících. Pokud je taková prognóza, přivstaňte si a vydejte se na túru dřív. Vždyť ferrata není nic jiného než hromosvod. Některé ferraty bývají také občas uzavřené pro poškození na trase či případnou rekonstrukci. Takže když u nástupu visí cedule s lebkou a zkříženými hnáty, nepokoušejte štěstí. Poškození nemusí být na první pohled patrné, ale následky fatální.

 

Nepřecenujte své síly

První ferrata v životě, tak proč ne rovnou ta nejtěžší? Za ty roky na horách jsem zjistil, že mí klienti i já osobně si nejvíce užijeme ferraty v rozptylu C - D. Do náročnějších kousků se nepouštím. A pokud nemáte slušnou fyzičku a pár let na ferratách odlezeno, nedoporučuji to ani vám. Nikdy byste neměli lézt na hraně svých schopností, ale naopak s dostatečnou rezervou pro případ problémů.

 

Raději buďte za blbce

Už několikrát se mi stalo, že předpověď počasí vypadala natolik zle, že jsem zrušil celou túru. Bouřky, lijáky, vichřice na hřebenech. To všechno hlásili a ono to nakonec nepřišlo. A my seděli na chatě namísto zamýšleného výstupu na vrchol. Mrzelo to a připadal jsem si trochu jako hlupák. Navíc si buďte jistí, že kdybychom vyrazili, slota by vypukla. Murphyho zákony fungují všude, hory nevyjímaje.

 

Dejte na šestý smysl

Hloupost? Možná. Ale několirát se mi onen hlas našeptávající kdesi z hlubin mozku osvědčil: “Tady není něco v pořádku.” A jednou jedinkrát jsem ho potlačil a skončil  právě v té ledovcové trhlině. Takže pokud nezdá všechno ok a nemáte z nastalé situace dobrý pocit, bežte od toho. Vždyť o dobrý pocit nám jde především.

 

Za všechno může člověk

Nehody na horách se stávají. A kdo za ně může? Příroda? Ve špatný čas na špatném místě? Stojím si za tím, že na vině je v 99% případů člověk a selhání lidského faktoru. Na horách není jenom krásně a vy na to musíte být připravení. Lézt s odpovídajícím vybavením, nepřecenovat své síly a přistupovat k horám s respektem.

Uvědomme si, že nejsme dobyvatelé hor. Hory nás jen milostivě pouštějí do své říše. Chovejme se podle toho. 

Horám zdar!

Honza