Často se stává, že mi v přihlášce na skialpový či lavinový kurz přistane otázka: "Co když nebude na Pradědu sníh? Jak bude kurz probíhat?" No, vzhledem k posledním (ne)zimám se není co divit. Asi bych se taky ptal. Na sjezdovce si nastříkají, že jo, ale my si pod skialpy sníh nestříkneme. Naštěstí sypu odpověď z rukávu:

"Nebojte, Praděd zatím nezklamal, říkáme tomu tady Moravský Ledovec."

Prostě když už nikde sníh není, tak na Pradědu vždycky. Dole v údolí se zelená travička, rozdělená bílými ledovými... pardon, sněhovými poli, na kterých o své místo na svahu bojují davy lidí. A prává zima poslední roky začíná od nějakých 1000 metrů nad mořem. Praděd měří 1491 metrů, takže máme 500 výškových metrů na slušné skialpování.

Letos tu zima začala panovat až nezvykle brzo - už na začátku října. První venčení tuleních pásů jsem provedl 6. října! A ne na nějakém poprašku. Na poctivých 30 cm sněhu. Slušný... Sice to pak zase všechno slezlo, ale každý sníh v říjnu je pecka. No a v roce 2015 jsme blbli na lyžích na posledním fleku sněhu pod Pradědem ještě 21. května!

První lyžování letní sezóny

První lyžování letní sezóny

Jak to ten Praděd dělá?

Řekl bych, že to pravděpodobně nebude tím, že je nejvyšším bodem České republiky. Bohužel totiž jen umělým. Vrchol vysílače na Pradědu o nějakých 36 metrů převyšuje Sněžku (aji s tím polským baráčkem). Zcela seriózně za jakouž takouž jistotu sněhové pokrývky může spíše podložený fakt, že na Pradědu panuje nejdrsnější klima v celé naší republice. Průměrná roční teplota tady dosahuje "závratných" 0,9°C.

Kosa co? Však se taky říká, že tu máme jen dvě roční období: zimu a kurevskou zimu :-) Hádejte, co máme teď za roční období?

Aktuálně: 13. prosince 2016, je tu zima.

Aktuálně: 13. prosince 2016, je tu zima.

ůležitá je taky skutečnost, že klima na Moravském ledovci dosahuje vysoké vlhkosti a vítr, který sem fouká především od západu až severozápadu přináší na svých křídlech do našich hor velké množství srážek. Praděd a okolí hlavního hřebene stojí tomuto proudění v cestě jako taková přirozená horská hradba, na které se ty mraky chytnou a vyprázdní velkou část toho co nesou. Ročně tak na Pradědu spadně okolo 1200 mm srážek. Pro srovnání třeba v Brně jenom 580 mm, necelá polovina.

 

Zatím nezklamal

I když ty zimy už nejsou co bývaly, tak pořád pro Praděd platí, že tady bylo, je a snad pořád bude nejvíce sněhu v České republice. Ještě před deseti lety na Panoramě v České televizi udávali pro Praděd běžně výšku sněhové pokrývky 6 metrů. Poslední roky to bývá výrazně míň, loni třeba jen kolem metru, v roce 2015 v březnu 2 metry. Slábne to, ale pořád je toho sněhu dost a pořád to tady nahoře vypadá jako zima. Díky za to, Praděde! A třeba se jednou zase dočkáme sněhu jako z kroniky Horské služby...

 

Horám zdar!

Honza