Kdybych měl vybrat nejčastější otázku na skialpových akcích, asi by to bylo něco takového:

"Jakou mají ty tulení pásy životnost? Dá se to lepidlo nějak obnovit?"

Ta chlupatá strana vydrží věky. Pokud ji někde nerozervete o kameny nebo trčící větve. A možná by se i dalo říct, čím starší, tím lepší. Protože používáním se "odrbou" chlupy na krajích a pásy po sněhu líp kloužou.

Hůř je na tom ta strana s lepidlem. Ta postupem času strácí svoje vlastnosti. Zkrátka přestává lepit. Jak v krátkodobém horizontu, tak dlouhodobém.

Krátkodobým myslím během túry, kdy při nějakém třetím, čtvrtém nalepení pásy znatelně ztrácejí svoji přilnavost. Co s tím? Máte tři možnosti. 1) Plánovat túru tak, abyste pásy lepili maximálně 3x. 2) Nosit náhradní. 3) Přimotat je natvrdo páskou duct tape. Jakmile se pak vrátíte do tepla a pásy vyschnou, lepící vlastnosti se obnoví.

Když na pásech chodíte v zimě každý týden, ke konci sezóny uvidíte, že už to s tou sílou lepidla taky nebude ono. Navíc, když je protáhnete po jarním sněhu plném jehličí a dalšího bordelu. Pak vám nezbývá, než lepící vrstvu obnovit. Bohužel, v poslední době se objevilo spousta nových "lepících systémů", takže ne každý jde tak snadno obnovit. Pokud ale máte klasiku, která je asi pořád nejrozšířenější, jedná se o práci cca na 40 minut a náklad nějakých 350 Kč za nové lepidlo. 

Zrovna jsem jedny pásy repasoval, takže jsem vám celý postup nafotil.

Potřebujete k tomu nějaké staré hadry (v tomto případě ubrus), lepidlo na fólii (to je těch 350 Kč), žehličku a špachtli.

Hadru položíte na lepící stranu pásu a začnete žehlit na nejvyšší stupeň.

A co se nestane... Lepidlo vám zůstane na hadře! Musíte žehlit dostatečně dlouho, dokud nezačne hadra pod žehličkou vypadat jako mokrá. A následně hadru strhnout rychle za tepla.

Co nepobere hadra, zvládne kovová špachtlička. Jenom je potřeba před škrabáním špachtlí pás zase nahřát žehličkou. Přes hadru, samo sebou. Jinak nechci vidět vaše sváteční košile...

Pásy máte čisté jak slovo boží. Tak začněte s novým lepidlem. Na pásy opatrně nalepte fólii v celé délce. Ale bacha! Musíte se trefit na poprvé. Pokud pojedete s fólií křivo, už ji nestráhávejte. Lepidlo už ulpívá na pásech a opravovat to moc nejde.

A ještě nekončíme. Na řadu zase přichází žehlička. Na max! Pěkně tam to lepidlo zažehlete, nebojte se jezdit po pásu klidně minutu. Až budete mít hotovo, otočte pásy a prstem shrábněte lepidlo kolem chlupu. Jde to jak po másle.

To nejdůležitější na konec. Na folii vůbec nešahejte. Někam pásy pověste a nechte lepidlo alespoň 24 hodin zavadnout. Ideálně fólii sundejte, až půjdete zase na skialpy. Čím dýl lepidlo zavadá, tím líp. Už jsem viděl takové experty, kteří lepidlo ani nezažehlili a hned vyrazili na lyže. A hádejte co jim zůstalo na skluznici, když pak před sjezdem sundali pásy?

Tak horám zdar a skialpu zvlášť!

Honza