Jestliže se chcete na ferratě zabít, postupujte podle následujícího návodu. Za dva roky od uveřejnění fotek "sebevražedného" ferratového vybavení jsem nasbíral další kousky do sbírky. Není jich málo a u některých se tají dech. Ovšem ještě předtím, než se ponoříte do mé galerie exotů, přečtěte si dva nedávné ferratové minipříběhy:

 

Příběh první

Scénická poznámka: Stojíme takhle se skupinou pod ferratou, vysvětluji jištění a přikráčí si to k nám zhruba šedesátiletý pán.

"Dobrý den. Prosím vás, dá se to jako lézt i normálně?" ... "Dobrý den. Jak to myslíte normálně?" ... "No bez toho jištění a těch věcí co na sebe motáte."

 

Příběh druhý

"Hej borci, a co přilby?" ... "My už to jdem podruhý." 

Tak to vám vezme vítr z plachet. Co na tohle chcete říct. Když jdete ferratu podruhé přilba není potřeba, potřetí už ani sedák.

 

A teď už se mrkněte na fotky, které jsem nasbíral. Omlouvám se za někdy nižší kvalitu fotek. Snažím se vždy fotit nenápadně, přece jen nepřijdete k člověku a neřeknete: "Promiňte, můžu si vyfotit, jak to máte blbě?" No, a ne vždy se podaří řádně zaostřit. 


Tak pánové už to jdou zřejmě podruhé. Zrovna jsou ve fázi, kdy trénují na třetí výstup freesolo, bez jištění. Prozatím ty starý chlupatý smyčky postačí. Nebo je to kus hasičské hadice?

 

Co je na těch smyčkách špatného? Všechno! Obyčejná smyčka se může už při pádu z jednoho metru přetrhnout. A ty karabiny navlečené jen tak na volno? Bohužel tuhle chybu dělají často i lezci s odsedávacími smyčkami. Karabinu je potřeba vždycky zajistit alespoň na liščí uzel, aby se při neopatrné manipulaci nevyvlékla ze smyčky ven.

 

Tohle je obzvláště kreativní řešení plandajícího konce ferratového setu - UZEL! Hloupé je, že právě díky tomuto uzlu nebude při případném pádu tlumič fungovat. Destičkový tlumič je totiž zkonstruován tak, že lano při pádu prokluzuje destičkou a tím dochází ke snížení rázové síly. Díky uvázanému uzlu ovšem nemá co prokluzovat. Au!

 

A na řadu přichází oblíbený Triglav, bohaté loviště ferratových kreativců. Jak říkají místní: "Kdo nebyl na Triglavu, není pravý Slovinec." A kdo leze nahoru s normovaným ferratovým setem, není žádný hrdina. Tohle je tedy běžný obrázek, o absenci helmy v terénu plném volnýc kamenů nemluvě.

 

Slečna kolegyně netrhá partu. Kus starého lana, jedna smyčka, pár uzlíků, "ferratový set" jak vyšitý. Alespoň ta přilba je stylová a vůbec za přilbu na hlavě má slečna plusové body. Mimochodem, myslíte, že na těch HMS karabinách při každém přecvaknutí zašroubují pojistku

 

Tohle je klasik. A pro všechny případy má s sebou osmu. Co kdyby náhodou potřeboval z Triglavu slanit... na ocelovém laně... 

 

Zde vůbec netuším, co je tohle zač. Ferratový set určitě ne, tak snad nějaký pracovní jistící prostředek? I když ty karabiny na nějakou přehnanou nosnost rozhodně nevypadají. Opravdu netuším.

 

Poměrně častá chyba. Přestože to může svádět k pocitu většího bezpečí, odsedávací smyčka v kombinaci s ferratovým setem působí u strachem zmítaného lezce asi takto: "Mám ještě jedno jištění navíc, jsem blíž ocelovému lanu, pád nebude tak dlouhý."

Dobře, v silovém traverzu to lze tolerovat, dlouhý pád nehrozí a smyčka pomůže unaveným rukám. Ale při vertikálním pohybu zachytí případný pád odsedávací smyčka, která na to, narozdíl od ferratového setu, není stavěná. Lezec tak schytá pořádnou šlupku, případně se může i smyčka přetrhnout. Samotný ferratový set tedy opravdu stačí.

 

Tady se nám sešla celá parta pěkně pohromadě. Naštěstí na Dachsteinu vůbec nepadají kameny a kdyby ano, tak tyhle určitě netrefí. Takovým exotům se na ferratě raději i kámen vyhne. 

Co říct na závěr? 

Když uděláte chybu na kole, spadnete a třeba si odřete kolena. Ovšem uděláte-li chybu na ferratě, můžete se dokonce i zabít. A je s podivem, že i přes tuhle skutečnost, potká člověk na ferratě tolik kreativců, neváhající vyměnit bezpečný ferratový set za české "dodo" - dodělám doma.

 

Honza

 

Nezapomeňte se podívat na ferratové exoty z prvního dílu