Často to spolu po mailech řešíme. Jaké oblečení, jestli raději teplejší nebo něco lehčího, přilbu nebo ne, který batoh, aby se vám tam všechno vlezlo a tak dále.

Je mi jasné, že kvůli jednomu skialpovému víkendu si nebudete pořizovat kompletně nový šatník, takže to vezmeme jedno po druhém, abyste si udělali představu, co z věcí, které už máte doma, můžete použít a skialpy si s nimi užít. A taky vám v textu zanechám pár tipů na nové vybavení, kdybyste to chtěli vzít zodpovědně...

 

Co na sebe

Skialpinismus je něco mezi běžeckým a sjezdovým lyžováním. Do kopce se zahřejete a z kopce je pak potřeba se přiobléct, abyste neprochladli. Takže i oblečení je něco mezi tím a vždycky je fajn mít v batohu ještě nějakou vrstvu navíc. Právě kvůli sjezdům, pro chvíle odpočinku nebo pro situce, kdy se změní počasí k horšímu. A to se na horách děje celkem často.

Za krásného počasí stoupáte nahoru...

...a pak třeba v totální mlze sjíždíte dolů. 

Spodní prádlo

Samozřejmě základ je pořádné spodní prádlo - tričko s dlouhým rukávem a "jégrovky" - které bude odvádět pot a nebude vás při sjezdech chladit. Ze svých zkušeností doporučuji prádlo z merino vlny, která hřeje i když je vlhká. Ale dobře vám poslouží jakékoliv funkční spodní prádlo, které vás udrží v suchu. A nezapomeňte ani na lyžařské ponožky pod kolena.

Kalhoty

Lyžařské, bežecké "šponky" nebo nepromokavé memránovky? Ani s jedním neuděláte chybu. Nejlepší samozřejmě budou speciální skialpové kalhoty, které mají ocenitelné vychtávky jako vyztužené vnitřní strany nohavic a anatomický střih.

Pohodlně se budete cítit i v jakýchkoliv nepromokavých membránových nebo sofshellových kalhotách. Důležité je, abyste nohavice přetáhli přes lyžáky, jinak budete vypadat jak Poláci na svahu. Lyžařské kalhoty jsou taky dobře použitelné, i když při teplém počasí vám v nich možná bude horko. A běžkařské? Upnuté kalhoty nejsou úplně "skialp style", ale službu vám udělají taky dobrou. Hlavně si neberte rifle! Nedělám si srandu, to už se mi taky stalo.

Bunda

Takový univerzál pro všechno je sofshellová bunda, která neprofoukne, vydrží i trochu vody a je prodyšná. Druhou variantou je nepromokavá membránová bunda. A ideální je jejich kombinace, kdy softshellku máte na sobě a membránovku v batohu jako zálohu pro horší počasí. Budete-li mít jednu nebo druhou, vystačíte si s ní.

A pro chvíle odpočinku nebo sjezdy potřebujete ještě nějakou zateplovací vrstvu. Dá se to vyřešit mikinou, lepší varianta je pak sbalitelná péřovka nebo primaloftka. V batohu nezabere moc místa a přesto vás zahřeje.

Takto se na kurzech zahrabáváme do sněhu, takže nepromokavé oblečení se hodí.

A taky náhradní rukavice a čepka.

Ostatní

Rukavice si vezměte minimálně dvoje, tenké na šlapání a teplejší lyžařské na sjezdy a pro situace, kdy se budeme hrabat ve sněhu. Osobně nosím troje, jedny ještě jako takový mezistupeň.

Čepici doporučuji jednoho pořádného kulicha a pak nějakou tenčí nebo univerzální šátek, ze kterého můžete udělat i kuklu při horším počasí.

Lyžařské brýle jsou nepostradatelný pomocník. Na horách opravdu není vždy krásně a jakmile se vám ostré sněhové vločky začnou zapichovat od oči, budete jen mžourat a stěží se orientovat. A samozřejmě si vezměte také sluneční brýle. Sluníčko na sněhu má sílu a bez brýlí může způsobit i zánět spojivek.

Přilba není vyloženě nutná, přece jen se nejezdí v davu lidí jako na sjezdovce a padá se spíš do měkkého. Na druhou stranu se občas proplétáme mezi stromy. Takže to nechávám na rozhodnutí každého. Pokud se v přilbě cítíte bezpečněji, vezměte si ji s sebou. Počítejte akorát s tím, že při výstupu ji pravděpodobně uložíte na batoh, aby se vám hlava nepřehřála.

 

Co za sebe

...tím myslím jaký batoh a co v něm budete nosit.

Existují speciální skialpové batohy a není to pouze chytrý marketingový tah, jejich přínos je opravdu znát. Mají speciální kapsy na lavinovou výbavu - sondu a lopatu - a boční popruhy na uchycení lyží. Z tohoto důvodu máte na mých akcích možnost si takový skialpový batoh půjčit.

Pokud si chcete vzít batoh vlastní, na který jste zvyklí, počítejte s tím, že by měl mít objem minimálně 20 litrů, ale spíš 30 l. Taky by měl mít bederní a hrudní popruh, které zajistí, že vám batoh při sjezdu nebude lítat ze strany na stranu a znesnadňovat tak jízdu v terénu. Zkrátka by měl na zádech sedět, takže městský batoh na notebook nebude úplně ideální volba. 

Sonda, lopatka, pásy... Tohle budete muset uložit do batohu.

A takhle hezky to vypadá ve speciálním skialpovém batohu.

Kromě nějakého toho oblečení a svačiny budete v batohu nosit také lavinovou sondu a lopatku (obojí je skládací, ale 30cm na výšku zaberou) a stoupací pásy (které při sjezdu musíte někam uložit). Mít batoh zvenku ověšený vybavením není při skialpu dobré. Hrozí, že nějakou část vybavení při pádu ztratíte, poškodí se nebo při větrné slotě namrzne a stane se nepoužitelným.

 

Co do sebe

...aneb co si vzít, abyste neumřeli hlady a žízní

V zimě je jeden velký problém. Je zima. A jídlo mrazem ztuhne. Proto nejsou dobré tyčinky typu Snickers, Kit Kat apod. Mohli byste si vylámat zuby. Dobré jsou tatranky nebo perník, ty nemrznou. Osobně nosím přírodní energetické tyčinky Chimpanzee (kdo se mnou jezdíte, tak znáte), které vám dodají energii, zasytí a mráz celkem obstojně zvládají. A během dne se určitě vždy zastavíme někde na chatě na něco teplého do žaludku.

Chimpanzee tyčky jsou můj velký favorit. Na všech akcích dostanete jednu tyčinku jako dárek a další si můžete za super ceny koupit.

Chimpanzee tyčky jsou můj velký favorit. Na všech akcích dostanete jednu tyčinku jako dárek a další si můžete za super ceny koupit.

Na pití rozhodně doporučuji termosku se šroubovacím uzávěrem. Mačkací nejsou v mrazu moc spolehlivé. A camelbag nechte raději doma, tekutiny v hadičce okamžitě zmrznou a ani neoprenový návlek není ve větším mrazu řešení. Teplý čaj na túru vám na chatě každé ráno bez problémů připraví.

 

A to je všechno. Už jste sbalení? Tak se uvidíme na skialpech...

Nebo jestli máte ještě jakékoliv dotazy, klidně mi napište.

Honza