Ferratový set je naprosto bezpečný. Pokud s ním správně zacházíte a jistíte se jak máte, pokud není příliš starý, opotřebený nebo mechanicky poškozený. Jeho nosnost je enormní, všechny součásti setu unesou více jak 2 tuny. Takže rezervu asi máte ještě celkem slušnou. Ferratový set ustojí i váš pád z několikametrové výšky. Sice to bude šlupka, ale nezabijete se.

Dnešní ferratové sety jsou opravdu na výši. Obsahují tlumiče pádu, pohodlné dlaňové karabiny a pružné popruhy, které při lezení nezavazí, ale při přecvakávání daleko dosáhnou.

Fajn. Když jsou tak super, proč tolik lidí leze s obyčejnou smyčkou a HMS karabinou? A je to vůbec bezpečné? NENÍ!

Ferratový set pád vydrží, smyčka v žádném případě. (zdroj: Climbing Technology)

Ferratový set pád vydrží, smyčka v žádném případě. (zdroj: Climbing Technology)

Příčinu tohoto nešvaru musíme hledat v počátcích zajištěných cest, kdy se nějaké jištění vlastně ani nepoužívalo. Prostě jste se pevně drapli rukou ocelového lana a bylo. Nutno dodat, že tehdy zajištěné cesty nebyly tak strmé a extrémní jako dnes. Časem obtížnost narostla natolik, že jištění začlo být nezbytné. Ale ještě před rokem 1984 žádné normované ferratové sety neexistovaly. Takže si horolezci vzali kus starého lana nebo ploché smyčky, jeden konec si navázali do sedáku, na druhý připevnili karabinu a bylo. Hloupé je, že takový "set" vám mohl sice dodat jistotu, ale při delším pádu by se přetrhl jak guma od kalhot

Ještě hloupější je, že tihle lezci ze staré školy si tenhle zvyk přenesli i do doby, kdy existují funkční ferratové sety a ani náhodou nehodlají nic měni. Když to fungovalo tehdy... A aby toho nebylo málo, tak svá "moudra" ještě předávají dalším lidem. Pak to takhle nemá na ferratách vypadat, sám jsem toho byl nejednou svědkem:

"Ty vole, na co si budeš kupovat tak drahej set. Vem si normálně smyčku, jednu karabinu a hotovo. To je úplně to samý a máš to za pár kaček."

 

Není to stejné

Jasně, ta smyčka má taky nosnost přes 2 tuny. Ale chybí tlumič pádu. Takže taková smyčka, při pádu ze dvou, tří metrů, nemůže tohle zatížení vydržet a přetrhne se. Ano, i přestože má nosnost 2 tuny. Ale statické zatížení není to stejné, jako to dynamické zatížení při pádu na ferratě, kde pádový faktor dosahuje hodnot neúnosných nejen pro materiál, ale i pro lidské tělo.

Takže? Obyčejná smyčka funguje spíše jako psychická podpora nebo při minipádech (spíše odsednutích). Při delším pádu bez tlumiče buďto nevydrží samotná smyčka, karabina nebo vaše tělo. 

 

"Fritz" vymyslel ferratový set

Naštěstí v roce 1984 jeden mnichovský horolezec přišel do Bezpečnostní komise DAV s nápadem tlumiče pro zajištěné cesty. Jednalo se o naprosto jednoduchý a přitom geniální systém. Kovová destička opatřená otvory, kterými je provlečené lano. Při určitém zatížení lano proklouzne otvory a "utlumí" rázovou sílu na únosnou míru jak pro vaše tělo, tak pro materiál. Brzy nato se tento systém objevil na pultech obchodů pod značkou Salewa.

Tento ferratový set byl nejprve typu "V", kdy byla v ocelovém laně cvaknutá vždy jedna karabina, jinak tlumič nefungoval. Což bylo problematické z toho důvodu, že jste druhou karabinu museli neustále držet v ruce a karabiny se nazálohovaly. Později ale firma Kong přišla s tvarem "Y", který vyřešil oba zmíněné problémy a v podstatě se používá dodnes.

V roce 1997 pak Salewa přišla s dalším ferratový "milníkem" - karabinou pro via ferraty s automatickou dlaňovou pojistkou.

 V té době se ještě karabiny k popruhům ferratového setu připevňovaly uzlem. Jenže, každý uzel se dá rozvázat. A utáhnout uzel tak pevně, aby se nerozvázal, je nemožné. Dnes už norma UIAA žádné uzly nepovoluje a popruhy jsou sešité pomocí švů, jejichž nosnost je stejná, jako nosnost samotných popruhů. Tedy přes 2 tuny.

Původní destičkové tlumiče byly dnes téměř vytlačeby sety s trhacím tlumiče pádu. Trhací neznamená, že se přetrhnou vejpůl, ale při pádu u nich dochází k trhání švů na harmonikově seskládaném popruhu, čím se pád opět utlumí na únosnou míru.

Všechno tohle má neskutečnou nosnost. Karabiny mnohdy až 30 kN (3 tuny) popruhy více jak 22 kN, které údává norma. Takže je zřejmé, že ferratový set je naprosto bezpečný... pokud ho správně používáte.

 

A teď, co když...

...spadnu do ferratového setu, přetrhnou se stehy na tlumiči a popruh vyjede z tlumiče ven? Rozhodně to bude šlupka. Ale za celou svou kariéru na horách jsem to ještě na vlastní oči neviděl. Malé pády ano, ale to ještě tlumič nezareagoval. Takže aby se aktivoval, musí to být opravdu hóóódně velký pád. 

To taky znamená, že ferratový set s klidem můžete použít k odsednutí. Jinými slovy se do něj kdykoliv zavěsit, třeba abyste si odpočnuli v těžkém úseku nebo udělali hezkou fotku, bez obav, že se tlumič vytrhá. K tomu musí být mnohem větší síla.

No, když se teda popruh po pádu na ferratě vytrhá? Musíte set vyřadit? Rozhodně ano. I když to leze do peněz, opakovaně set použít nejde.

Takhle vypadá vypáraný ferratový set. (zdroj: singingrock.cz)

Takhle bezpečné řešení má Climbing Technology. Pokud je červený pásek přetržený, musíte set vyřadit. Někdy totiž spadnete a popruh se nevytrhá.

A když se vám to stane uprostřed ferraty a musíte ještě někam dolézt? Vzhledem k bezpečnostním rezervám se vytrhá jen část popruhu, takže i případný druhý pád může být alespoň částečně dynamicky zachycen. Ale předpokládám, že znáte hlavní ferratové pravidlo... NEPADAT, NEPADAT, NEPADAT!

 

Ferratové sety stárnou

Ještě existuje jeden problém. Co se stane, když ferratový set leží 5 let v obchodě a pak s ním vyrazíte na ferraty? Nebo takové ferratové sety v půjčovnách, o jejichž stáří většinou nevíte zhola nic? Karabinám je věk ukradený, pravděpodobně vás přežijí, to je z hlediska bezpečnosti v pohodě. Ale textilní materiály (popruhy, smyčky, lana) stárnou a časem mohou ztuhnout nebo být natolik opotřebované (to se týká hlavně půjčoven), že ztratí svou původní pevnost.

Právě to je důvod, proč se opouští destičkové tlumiče pádů. Testy ukázaly, že u starších ferratových setů lana ztuhla natolik, že méně prokluzovala brzdou a sety vykazovaly vyšší rázovou sílu, než povolovala norma.

Proto byste měli znát historii vašeho ferratového setu a maximálně po 10 letech (raději po 5) ho vyměnit za nový. I kdybyste ho za těch 10 let použili jednou nebo vůbec. Já osobně měním všechny ferratové sety vždy po 2 letech používání.

 

Takže co z toho plyne?

Že je to zase a jenom o lidech. O tom jak bezpečně a zodpovědně se na ferratách, potažmo v horách vůbec, chováme. Lézt s obyčejnou smyčkou, protože nám to řekl léty protřelý kolega z horolezeckého oddílu nebo to psali v diskuzi na internetu je neskutečný hazard. Ignorovat základy, jako neustále cvaknuté obě karabiny a přecvákávání po jedné, to už hraničí s mentální poruchou. A přeceňovat síly a pouštět se do Éčkových ferrat, kde se třepeme na každém metru, to pak je otázka vlastní soudnosti.

 

Horám zdar!

Honza Navrátil

 

Obě karabiny na laně a přecvakávat po jedné, to je základ všeho. (zdroj: Climbing Technology)

Obě karabiny na laně a přecvakávat po jedné, to je základ všeho. (zdroj: Climbing Technology)