"Jak to, že my máme takový obrovský batoh a ty si lezeš s takovým batůžkem, Honzo?"

Na horách, a na ferratách obzvlášť, je velký batoh zatěžující. Znesnadňuje lezení, protože nám rozhodí těžiště a v náročnějších pasážích má tendenci nás převažovat dozadu. Samozřejmě se taky vláčíme se spoustou kil, které musíme táhnout nahoru. Jakoby nám nestačila naše vlastní. Zkrátka, menší a lehčí batoh je výhoda.

Jak se tedy sbalit, aby se nám batoh stal dobrým sluhou a nikoliv špatným pánem?

V balení jsem dost minimalista. Ostatně jako ve všem. Čím více věci, tím více starostí, přehrabování v batohu a rozhodování, co si na sebe obléct. Snažím se vše zhutnit na nezbytné minimum. Nakonec, co nemáme, nepotřebujeme.

 

Jednodenní túry

Jednodenní ferratový trip lze absolvovat opravdu s málem. Kromě základního povinného ferratového vybavení, obsahujícího sedací úvazek (a případně také prsní), ferratovou brzdu a přilbu, doporučuji následující:

 • Základní lékárnička. Jak si vybavit lékárničku na hory jsem popsal v tomto článku.
 • Láhev na vodu. Osobně používám odolnou plastvou láhev Nalgene s širokým hrdlem, díky kterému vodu naberete kdekoliv. Podle mě ta nejlepší láhev pro výpravy do hor.
 • Záložní nepromokavá bunda. "Zmuchlatelnou" do malého balíčku, ale zároveň odolnou vůči dešti, větru a sněhu. Ideálně z materiálu Gore-tex Active Shell.
 • Sofshellová vesta. Vesta je nejlepší přítel horala. Je menší jako bunda a přitom zahřeje tělesné jádro úplně stejně a na ruce vždy trochu chladu vydržíte. Můžete ji kombinovat v jakémkoliv počasí, zkrátka univerzál pro všechno.
 • Multifunkční šátek. Malý a sbalitelný. Uděláte z něj čepku, čelenku, potítko nebo nákrčník. Univerzál pro každou příležitost.
 • Rukavice. Aby ručičky nebolely a kůže zůstala celá.
 • Svačinu. Moje klasika jsou tyčinky Chimpanzee, které na to jak málo zaberou místa, poskytnou obrovské množsví energie a potřebných živin. Nebo zkuste sušené ovoce a oříšky. Rozepsal jsem se o tom v posledním článku.
 • Sluneční brýle.
 • Opalovací krém. V mini balení, které koupíte v drogerii nebo krém přelijte do jakékoliv malé lahvičky.
 • 20 Euro a karta pojištěnce. Na co vláčet celou peněženku? V Rakousku se nekrade, takže v autě budou vaše doklady a peníze v daleko větším bezpečí, než v dešti na ferratě. A kartičku Alpenvereinu po vás při úrazu nikdo požadovat nebude, vše se řeší až zpětně.
 • Nabitý telefon. Abyste měli krásné fotky a mohli sledovat vývoj počasí. A taky pro případ nečekaných problémů.
 • Igelitový sáček. Když nechcete, aby vám déšť zničil telefon nebo rozmočil peníze.

Více opravdu nepotřebujete. Oblečení volte tak, abyste ho mohli kombinovat. Trojčlenka funkční triko - softshellová vesta - nepromokavá bunda se osvědčila, nejenom mně, jako ideální. V chladnějších dnech pak přibaluji ještě lehkou péřovou nebo primaloftovou bundu.

V batohu navíc nosím 25 metrů polovičního lana, 2 HMS karabiny, 2 obyčejné karabiny, 2 smyčky (kratší a delší) a kyblík na jištění a slaňování. To všechno se mi vleze do 26 litrového batohu od Blue Ice, na který nedám dopustit. Je natolik jednoduchý, až je dokonalý.

A samozřejmě deštník :-)

A samozřejmě deštník :-)

 

Jedna rada pro bezpečí lezců pod vámi

Nedávejte si lahve s vodou do postraních síťovaných kapes batohu. Při lezení na ferratě se občas dostanete do takových pozic, že není problém, aby láhev vyklouzla a podnikla bombardování ubožáků pod vámi. Už jsem pár takových projektilů viděl na vlastní oči. Navíc lahví můžete snadno zachytit o skálu. Takže vždy do batohu.

 

Vícedenní přechody

Rozdíl mezi jednodenní túrou a vícedenním přechodem typu Via delle Bocchette na Brentě není nikterak velký. Řekl bych, že spočívá v jedněch trenkách navíc. Tady by se hodil klasický vtípek, jak si chlap vystačí s jedněmi trenkami na 4 dny: Z jedné strany, druhý den otočit, třetí den obrátit naruby a čtvrtý den zase otočit :-)

Samozřejmě je rozdílů malinko více, ale opravdu ne tolik:

 • Více tyčinek Chimpanzee a sušeného ovoce.
 • Kartáček na zuby, pasta a sprchový gel v miniaturním balení.
 • Ultralehký ručník Sea to Summit.
 • Hygienická hedvábná vložka do spacáku. Místo celého spacáku, protože na chatách jsou k dispozici deky.
 • Jedno náhradní tričko na chatu. Zatímco první přečváchnete v umyvadle.
 • Jedny náhradní ponožky a spodní prádlo. Druhý pár můžete vždy večer přeprat.
 • Spoďáry na spaní. Ve výše položených chatách bývá občas chladněji.

Na chatách si vždy můžete dopřát místní polopenzi a cokoliv jiného na zub. Takže není potřeba táhnout zbytečné zásoby, nádobí a vařič. Stejně tak lze většinou dopustit pitnou vodu. Pokud zrovna není srpen v Julských Alpách, kdy bývá úplné sucho. V takovém případě lze vodu dokoupit. Litr za 4 Eura. Radši 4 Eura než 10 litrový kanystr s vodou na zádech.

Stejně tak to nepřehánějte ani s hygienickými potřebami. Sprchy nejsou k dispozici na každé chatě a mnohdy se hygiena omezuje na umyvadlo s vlažnou vodou. Ideální na přeprání oblečení. A pokud máte trička z merina, ani ho prát nemusíte.

 

Tak to je vše dámy a pánové. Nahažte všechno, co si chcete vzít, na jednu hromadu a pak probírejte kousek po kousku a ptejte se sami sebe: Opravdu to potřebuji nebo jenom chci?

Horám zdar,

Honza