Letos na Štědrý den jsem na Praděd poprvé běžel jen v keckách, krátkých kalhotech a lehké větrovce. Po sněhu ani památky. Snad nahoře se lesklo pár zmrlých flíčků.

Tradiční silvestrovský přechod Jeseníků jsme poprvé absolvovali bez lyží. V trekovkách, za neskutečného azúra. Když jsem se v jednu ráno postavil jen v trenýrkách na start novoročního běhu kolem pradědského vysílače, nebyla mi vůbec zima (ne, opravdu mě nehřál alkohol).

Teď tady v Jeseníkách cosi leží. Asi pět centimetrů. Na leden bída. Střediska využila několika mrazivých dní, aby si sníh alespoň vytvořili. Když ho nepřinesla příroda. Teda sníh, spíš parodii na sníh. Vždyť je to jen zmrlá voda. Krystalky ledu.

Vlastně je to taková parodie na zimu. Přitom ještě před nějakými třiceti, čtyřiceti lety to vypadalo na Pradědu takto:

A není to tak dávno, co jsme si jako malý špunti stavěli v závějích sněhu bunkry a hloubili zákopy. Teď bychom k tomu potřeboval pořádný krompáč a kolečko.

 

Třeba si za to můžeme sami...

Až budete stát ve městě na křižovatce, rozhlédněte se kolem sebe. V kolika autech sedí lidi po jednom? Efektivní a ekologické, že? Ne. Proč nejedou MHD nebo na kole? Jsme pohodlní. Já taky.

Kolik z vás třídí odpad? Většina? Výborně. Já taky, až fanaticky. Smutné ovšem je, že nejvíce odpadu vyprodukují velké továrny, které na nějaké třídění z vysoka ... (doplňte si sami). Do přírody vypouštějí mnohem větší zvěrstva.

Schválně se zamyslete, jakým procesem prošla vaše outdoorová bunda, než jste si ji poprvé oblékli na sebe. Kolik toxických pesticidů vsákla půda než byla vypěstována bavlna na látku? Jaké množství odpadu vzniklo při zpracování látky a jak s ním bylo naloženo? Co za životohrožující chemikálie obsahují barvy používané na textil? Kolik let bylo kambodžským dětem, které vaši bundu spíchli za dolar na den? A kolik splodin bylo vypuštěno do ovzduší, než se bunda přes půl světa dostala na věšák v obchodě?

Aha!

Doporučuji přečíst si knihu Zodpovědná firma od Yvona Chouinarda, zakladatele outdoorové firmy Patagonia.

 

Třeba je to jen přirozený vývoj planety...

Možná je současný stav klimatu zapříčiněn jevem El Nino. Otázkou ale zůstává, co je příčinou jevu El Niňo?

Je pravděpodobné, že dochází ke střídání dob ledových a meziledových. Snad. Nejsme na Zemi tak dlouho, abychom dokázali tyto procesy přesně zmapovat. Na druhou stranu, když nejsme na Zemi tak dlouho, ohlédněme se, co jsme za posledních 150 let od průmyslové revoluce s planetou dokázali.

Od kamarádky jsem slyšel, že se snad Země o několik stupňů vychýlila ze své osy. Nepřijde vám, že sluníčko zapadá dříve než v předchozích letech?

 

A ten samotný horský byznys?

Lyžování. Alpy. Krása. Jsme na horách, dýcháme čerstvý vzduch a děláme něco pro zdraví.

Opravdu? A co ty stovky, ne-li tisíce aut, které každé ráno zaplaví parkoviště v horských údolích? Pěkně v teple se dovezeme až ke spodní stanici lanovky. Přitom jako děcka jsme chodívali kilometr v přeskáčích a přišlo nám to normální. Dnes jezdí lidi i na svah vzdálený 200 metrů od penzionu. 

A o té hře na zimu se sněhovými děly škoda mluvit.

Nebo je normální sebrat na podzim z vodních toků neuvěřitelné objemy vody a na několik měsíců je uměle zastavit na kopcích? Jen abychom měli na čem lyžovat, když není přírodní sníh? Možná, že dopad není globální, lokální však určitě. I když nevím, nejsem ekolog.

Letos je to se sněhem největší bída, co jsem zažil. Skiareály mezi svátky plakaly. Ale co, tak příští rok nakoupí více kanónů a ideálně takových, které vyrobí sníh také v plusových teplotách. Taková technologie už existuje.

Vidíte tu absurditu? Sníh není, tak si ho vyrobíme.

 

Co děti? Mají si kde hrát?

Taky jsem na zimě finančně závislý. Ale to, že není sníh beru jako holý fakt. Prostě není. Nehroutím se, nepodřezávám si žíly. Jen přemýšlím nad tím, jestli na tom nenesu také svůj díly viny.

Kupuji si outdoorové oblečení a vybavení, jehož původ neznám. Ani po něm nepátrám. Chyba. Možná bychom měli.

Jezdím autem. Možná víc, než bych musel. Jsem líný dojít kilometr na poštu pěšky, ale nejsem líný  jít na dvě hodiny běhat ve špičkových botech, které ušilo nějaké čínské dítě za pár drobných.

Přemýšlím, jestli se mě jednou mé děti při pohledu na fotku z mého mládí zeptají:  “A tati, co je to bílé všude kolem vás?”

A třeba jim odpovím nějak takhle “Tomu se říká sníh, víš. Taková bílá studená hmota, zmrzlá voda, která dřív padala z oblohy. Teď naposledy napadl sníh v Jihoafrické republice. A myslím, že na Islandu si schovali trochu sněhu do muzea.”

 

Šílené? Možná...

Ale rozhodně téma k zamyšlení.

Pár lidí nad budoucností lidstva přemýšlí už delší dobu. Třeba zmiňovaný Yvon Chouinard, který se snaží z firmy Patagonia vytvořit firmu zodpovědnou k životnímu prostředí a také založil organizaci One Percent for the Planet.

Nebo pravděpodobně největší vizionář dnešní doby - Elon Musk. Každé třetí auto, které v Kalifornii potkáte bude elektromobil pocházející z Muskovy firmy Tesla. Žádný benzin, žádné zplodiny, ani ropné věže a zdevastovaná příroda.

Elon Musk má ale ještě vyšší cíle. Plánuje, že jeho kosmická společnost SpaceX do roku 2025 přistane s člověkem na Marsu. Na rudé planetě následně vznikne lidská kolonie a místo k životu. Kdo ví, možná, že moje generace dožije na Marsu. 

 

Ale zpátky k naší zimě...

Co když už nikdy nebude žádná zima? Minimálně ne taková, jaká provázela naše dětství? Závěje sněhu kolem domu, děti sáňkující i ve městech a šest metrů sněhu na "Moravském ledovci" na Pradědu? 

Upřímně, nevím. Udělejte si na to názor každý sám.

Já se možná sbalím a sychravý leden a únor strávím v Thajsku na pláži Laem Phra Nang. Budu usrkávat z kokosového ořechu, ládovat se rýží, lézt po skalách, meditovat a třeba občas přidete za mnou vyzkoušet lezení a zapádlovat na kajaku v mangrovech...

 

Váš Honza Navrátil a jeho sáňky :-)