z bezpečného úkrytu, jedná se o fascinující podívanou. Pakliže se ale nacházíte v sevření alpských štítů či na hřebenech hor, stává se tohle přírodní divadlo nevypočitatelným a mnohdy s tragickým koncem. Nejlepším obranou tak zůstává skutečnost, že se bouřce na horách zcela vyhnete.

 

Předpověď počasí

Přicházející bouřku provází mnoho indicií. Tou první, a pro lajka nejsnáze dosažitelnou, je sledování předpovědi počasí, kde na výskyt bouřek většinou dopředu upozorňují. Je jedno jestli zvolíte prognózu v podání usměvavých televizních rosniček, internetovou anebo, na horách nejpravděpodobněji, ve vašem chytrém telefonu. Mobilních aplikací existuje spousta a pokud si nevíte rady s tím, která je nejspolehlivější, odkážu vás na můj článek Aplikace pro předpověď počasí. Cenným zdrojem informací při pobytu na horách jsou také místňáci – chataři, horští vůdci apod.

Získaným informacím přízpůsobte průběh túry. Pakliže jsou hlášeny odpolední bouřky z tepla, ráno si přivstaňte tak, abyste s první bouřkou už dávno spokojeně seděli před chatou a popíjeli kafíčko. Je pak jednodušší udělat pár rychlých kroků a celou podívanou sledovat z bezpečí za oknem než v bezprostřední blízkosti na hřebenech.

 

Jak poznat příchod bouřky na túře?

Na možnost výskytu bouřek během dne vás může upozornit už ranní stav počasí, kdy je okolní vzduch velmi vlhký adohlednost je v tom důsledku omezená, zhruba pod 10 kilometrů. Takový stav nazýváme kouřmo. Oblačnost vystupující výše než je obvyklé vytváří jakési věžičky a cimbuří, která svědčí o velmi labilně zvrstvené vzduchové hmotě. Sluneční svit a ohřívání vzduchové hmoty pak během dne způsobí vývoj věžovitých bouřkových typu cumulonimbus.

Zdroj: wikipedia.org

Zdroj: wikipedia.org

Během túry byste pak měli mít neustálý přehled o vývoji počasí a ve dnech s očekávanými bouřkami pozorovat dění na obloze obzvláště pečlivě. Právě vývoj oblačnosti a větrné poměry jsou totiž pro rozhodování jak dál klíčovým faktorem. Typické bouřkové mraky typu cumulonimbus, které vyrůstají až do nejvyšších pater atmosféry a tvarem připomínají kovadlinu, jsou jednoznačnou indicií blížící se bouřky.

 

Vývoj bouřkového mraku

Vývoj oblaků od cumulů hezkého počasí k bouřkové oblačnosti cumulonimbus může někdy trvat i méně než hodinu a nástup bouřky je tak velmi rychlý. Jindy naopak takovýto vývoj trvá třeba i pár hodin. Oblaky mohou směrem do výšky růst rychlostí až 1000 metrů za minutu a ve stádiu zralosti se v jejich nitru vyskytují silné vzestupné a sestupné proudy. Ledové krystalky na horní hranici vytváří onen typický tvar kovadliny a na spodní straně oblaku lze pozorovat srážkové pruhy, zvané virga, anebo srážky dosahují až k zemskému povrchu.

Zdroj: wikipedia.org

Zdroj: wikipedia.org

Bouřka je tu s námi…

Pokud už pozorujete, že vám stojí vlasy vzhůru, kovový kříž na vrcholu hory prapodivně bzučí a objekty ve výšce syčí a praskají, je to neklamná známka přítomnosti elektrostatického náboje. Výboj ve formě blesku pak může být už jen otázkou chvíle. Je nezbytné začít jednat a najít vhodné útočiště. Vzdálenost bouřky ještě můžete určit pomocí časového odstupu hromu od blesku kdy tři sekundy znamenají přibližně jeden kilometr vzdálenosti. Pozor však na to, že blesk může překonat mnohem větší vzdálenost než odpovídá odstupu bouřky.

 

Plánujte túru i nouzovými variantami

Pakliže pozorujete tyto indicie či podobné dění na obloze, přehodnoťte své plány a hledejte nejkratší, ale zároveň nejbezpečnější cestu do bezpečí. S tímto byste měli počítat už při plánování vaší túry a zohlednit možné varianty úniku a záchytné body na trase. Nouzová řešení, která nemáte předem nastudovaná, bývají často zdrojem mimořádného nebezpečí. Zkracování trasy opuštěním cesty a přechodem přes neznačená a nezabezpečená místa mohou často skončit ještě hůř, než kdybyste zůstali na původní trase. Proto se vyplatí být s túrou dokonale seznámen už před jejím započetím a k celému průběhu raději přistupovat s defenzivní strategií “co kdyby”.

A na závěr jedna krátká analýza bouřkových neštěstí, která ukazuje následující: početné nehody úderem blesku s následkem smrti se odehrají přímo na vrcholu nebo při sestupu v dolní obtížné fázi. Touha dosáhnout vrcholu bývá bohužel někdy silnější než lidský rozum, který by velel túru ukončit.

 

Pokud vás bouřky a vůbec počasí na horách zajímá více, doporučuji přečíst si novou knihu z nakladatelství Alpy – POČASÍ NA HORÁCH. Právě z jejich řádků jsem čerpal i při psaní tohoto článku, který si vůbec neklade nároky obsáhnout celou obšírnou problematiku bouřek, jen podat ty základní rady. Knihu POČASÍ NA HORÁCH zakoupíte v internetovém knihkupectví KnihyNaHory.cz.