Předpověď počasí dnes mnohdy připomíná spíše věštění z křišťálové koule. A na horách to platí dvojnásob. Počasí je zde proměnlivé a nevyzpytatelné. Aby vás na túře nezaskočil náhlý zvrat počasí, je dobré vývoj počasí alespoň po očku sledovat. Mobilní aplikace ve vašem chytrém telefonu je k tomu jako stvořená.

Vybrat vhodnou mobilní aplikaci pro předpověď počasí, navíc pro různé země, může být někdy docela slušný oříšek. Ne všechny totiž poskytují zcela spolehlivou prognózu a některé jsou úplně mimo mísu. Osobně jsem se už setkal i s takovou, která neustále hlásila jen sluníčko. Proto je zde následující výběr těch aplikací, které se mi v roce 2014 projevily jako nejspolehlivější.

 

Česká republika

Aladin

Oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu, vycházející ze stejnojmenného modelu Aladin, je přehledně graficky zpracovaná a nabízí aktuální prognózu pro kterékoliv místo v ČR. Předpověď je neustále aktualizována a tak se může stát, že ráno vidíte v grafu odlišnou předpověď než odpoledne. V jednoduchém a intuitivním prostředí nabízí informace o srážkách, teplotě, vlhkosti, tlaku a větru.

Modelový případ užití: Plánujete túru na následující den, kdy jsou hlášeny srážky. Nevíte ale, kdy přesně dorazí do vaší lokality ani v jaké intenzitě. Aladin vám prozradí, že déšť k vám dorazí kolem 12. hodiny a největší úhrn vás čeká okolo 15. hodiny. Túru tedy naplánujete tak, abyste v 15.00 už dávno byli v bezpečí.

 

Meteor

Aplikace Meteor je vlastně aktuálním radarovým snímkem srážek na území ČR včetně jejich nedávného i předpokládaného pohybu. V mapě si můžete zobrazit vaši aktuální pozici a přiblížit pro detailnější přehled o srážkách. Už párkrát jsem zažil situaci, kdy jsme podle Meteoru kličkovali mezi dešťovými mraky.

Modelový případ užití: Vydali jste se na túru a nad hlavou se vám začínají stahovat mraky. Bude to jen drobná přeháňka a to hlavní vás mine nebo máte očekávat vytrvalý déšť? Pokračovat na vrchol nebo se raději vrátit zpět?

 

Horská služba

Unikátní aplikace Horské služby, která především pomáhá lidem v nouzi. Jedním tlačítkem dokážete odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu (GPS souřadnice). Doplňující prvkem jsou pak aktuální informace o stavu počasí na všech stanicích Horské služby. Nechybí ani sněhové zpravodajství, webkamery z lyžařských středisek a lavinová předpověď.

Modelový případ užití: Máte v plánu túru po otevřeném hřebeni Jeseníků. Ráno před túrou ovšem stanice HS Praděd hlásí přírustek sněhu 20 cm a silný nárazový vítr. Důvod k tomu, změnit vaše plány a zdržovat se raději v zalesněných částech a údolích.

 

Rakousko

Wetter.at

Z čistě rakouských předpovědí se osvědčila snad jen Wetter.at. Aplikace je nabitá informacemi a poskytuje krátkodobou i dlouhodobou prognózu pro snad každé místo v Rakousku navíc s možností určení přesné pozice pomocí GPS. Také zde najdete sněhové zpravodajství z lyžařských středisek, teploty jezer pro koupání nebo specifické horské počasí.

 

Itálie

Il Meteo

Můj velký favorit! Velmi přesná a podrobná předpověď, která velmi úspěšně přesahuje hranice Itálie. Poměrně velký výběr z lokalit po celé Itálii a prognóza po jednotlivých hodinách dělají z Il Meteo neocenitelného pomocníka, v horách pak zejména. Jednoduché a přehledné zpracování doplňují radarové snímky z několika různých zdrojů a tak máte okamžitou představu, co vás dnešní den čeká.

 

Evropa a svět

AccuWeather

Asi nejpřesnější předpověď ze všech výše uvedených. Nezbytné je určení polohy pomocí GPS, ovšem pak aplikace nemá chybu. K dispozici je podrobná hodinová předpověď a dlouhodobější prognóza. Pokud máte očekávat některé nepříznivé vlivy jako bouřky, silný vítr nebo sněžení, AccuWeather vás upozorní oranžovým vykřičníkem. Aktuální pohyb dešťových mas můžete sledovat také na radaru.

 

Máte také tip na zajímavou mobilní aplikaci, která se vám osvědčila pro předpověď počasí? Pošlete mi ji na mail honza@summit-leader.cz. Budu moc rád.