V poslední době zažívá sušené maso jakousi renesanci nejen mezi outdoorovými nadšenci. Je ideální stravou snad na všechny výpravy do hor, kde nízká váha hraje hlavní roli. V batohu nezabere moc místa, jeho hmotnost snad ani nepocítíte, ovšem energetická hodnota je obrovská. Na pultech obchodů se s ním nejčastěji setkáte pod názvem “Jerky”, ale cena bývá někdy dost neúměrná vzhledem k obsahu. Nebo spíše neobsahu? Přitom je tak jednoduché vyrobit si sušené maso doma a podle vlastní chuti. Kolikrát i lepší, než to kupované. Dáme vám k tomu návod…

Sušení potravin je jednou z nejstarších forem dlouhodobého uchovávání jídla. Z historických pramenů je zřejmé, že tuto jednoduchou a nenáročná metodu skladování potravinových zásob používali už staří Egypťané, Indiáni nebo i středověcí mořeplavci. Sušení má totiž jednu velkou výhodu – odpařená voda zbavuje produkt některých potencionálně škodlivých látek a naopak zvyšuje koncentraci potřebných živin při zachování kvalitu a výrazném snížení hmotnosti.
Indiánské ženy suší maso na slunci.

Indiánské ženy suší maso na slunci.

Ingredience

  • 0,5 kg hovězí roštěné (nebo jiné kvalitní maso)
  • 1/2 lžičky mletého černého pepře
  • 1/2 lžíce grilovacího koření
  • 1 lžíce soli
  • 2 lžíce worchestrové omáčky
  • 4 lžíce sojové omáčky
  • případně 1/2 lžíce sušeného česneku

Dále potřebujete: teploměr a elektrickou troubu s ventilátorem; nebo sušičku na potraviny.

 

Postup přípravy

Příprava sušeného masa je opravdu nenáročná, základem je však pěkné a neprorostlé hovězí maso. Začněte tím, že celý flák masa dáte na pár hodin do mrazáku. Maso malinko ztuhne a vám se pak bude mnohem lépe krájet na tenké plátky o síle 2 až 3 milimetry. Všechny ostatní ingredience smíchejte dohromady a připravte marinádu, do které budete jednotlivé plátky nakládat. Zejména sůl je potřeba silně třít a míchat aby se rozpustila.

Všechny kousky masa z obou stran natřete marinádou a natěsno ukládejte do mísy. Zbytkem marinády maso zalijte, přiklopte a nechejte přes noc v chladu zatížené závažím o hmotnosti cca 4 kg. Ideálně nějakým pěkným kamenem ze zahrádky 

Maso připravené v sušičce na potraviny

Maso připravené v sušičce na potraviny

Druhý den, než začnete maso sušit, jej nezapomeňte lehce otřít utěrkou. Pak můžete začít maso napichovat na špejli, tak, aby se jednotlivé kousky nedotýkaly a vkládat (zavěšovat) do trouby. Kvůli odkapávající šťávě položte pod maso pekáč a prvních 45 minut sušte maso při teplotě 75°C. Dalších 9 – 12 hodin pokrčujte na 55°C dokud maso nebude lámavé. Tím je hotovo.

Mně osobně se více než trouba osvědčila sušička na potraviny, kde samotné sušení masa trvalo podstatně kratší dobu cca 7 hodin. Na elektroměru to jistě poznáte.

Maso skladujte v uzavřené nádobě na temném místě. Doba trvanlivosti pak bude tak dlouhá, jak rychle maso sníte. Takže většinou moc dlouho nevydrží :-)