Puchýře na patách, popáleniny od sluníčka, odřená kolena a lokty. Jen ty nejčastější problémy, se kterými se víkend co víkend na akcích setkávám. A teď ruku na srdce! Kdo z vás v batohu nosí alespoň náplasti, natožpak vybavenou LÉKÁRNIČKU??? Nebo spoléháte, že ji bude mít někdo ve vašem okolí?

Ať už se vydáte na cyklistickou vyjížďku po lesích nebo dobývat Mount Everest, lékárnička by ve vašem batohu rozhodně neměla chybět. Osobně mám lékárniček více a ani je z batohů nevytahuji. Sice po většinu roku tahám mrtvou váhu, ovšem když nastane její čas, stane se neocenitelným pomocníkem.

V následujících řádcích jsem pro vás připravil návod, jak si lékárničku vybavit za pár korun. Tak aby vás na horách nic nezaskočilo. Věřím, že před nadcházejícím obdobím letních dovolených tento návod oceníte.

Jinou lékárničku si vezmete na víkendový výjezd do Alp a jinou na měsíční expedici do Nepálu. V tomto článku se společně podíváme na základně vybavenou lékárničku pro kratší výlety, kde předpokládáme dobrou dostupnost lékařské péče. Ještě předtím však několik podstatných informací.

 

1. Používejte pouze materiál, který znáte

Není nic horšího něž v obchodě koupit vybavenou lékárničku, doma se ani neseznámit s obsahem a až v momentě úrazu hledat vhodný obvaz, náplast apod.

 

2. Lékárničku kontrolujte a vyřaďte nevhodný materiál

Nejen každý lék, ale dokonce i obvazy a náplasti mají svou expirační dobu. Po ní léky přestávají fungovat (v lepším případě), náplasti lepit a obinadla se začínají rozpadat.

 

3. Chraňte lékárničku před vnějšími vlivy

Když vám náplasti a obvazy zvlhnou, těžko budou plnit svou funkci. Chraňte je před vlhkem uložením do plastových pytlíků. Stejně tak některé léky mohou být citlivé na větší výkyvy teplot.

 

4. Zopakujte si základy první pomoci

Opakování první pomoci není nikdy dost. Mnozí z vás o ní něco slyšeli naposledy na základní škole a to už je dost dlouhá doba. Při pohybu v horách se navíc můžete setkat i se specifickými zdravotními stavy, které musíte umět vyřešit do příchodu záchranářů.

 

Co by lékárnička měla obsahovat

Rozhodl jsem se vám celý postup vybavení si vlastní lékárničky ještě o něco zjednodušit. Vydal jsem se na nákup do lékárny a zjistil, na kolik korun vás který kus vyjde. Uvidíte, že to není mnoho.

 • Latexové rukavice - 1 pár - 14 Kč
 • Resuscitační rouška - 1 ks - 12 kč 
 • ALU – fólie - 1 ks - 32 Kč 
 • Trojcípý šátek velký - 1 ks - 9 Kč 
 • Obvaz hotový č.4 se dvěma polštářky - 1 ks - 14 Kč 
 • Pružné obinadlo šířky 12 cm x 5 m - 2 ks - 29 Kč 
 • Náplast šířky 2,5 cm - 1 ks - 32 Kč 
 • Polštářkové náplasti různých velikostí - 44 Kč 
 • Nůžky - 22 Kč 

 

Takže sečteno, podtrženo = 237 Kč.

To není zase tak moc, co říkáte?

 

Ještě vyřešit, do čeho to všechno uložíme?

V outdoorových obchodech lze koupit obaly různých velikostí, ceny i kvality. Tyto jsou většinou ale dost drahé a navíc ne vždy odolávají třeba působení vody. Pro vás bude plně dostačující plastová krabička s víčkem (cca 39 Kč) neboplastový sáček typu “Ziploc”.

Já osobně používám odolné pouzdro od firmy Pieps, kde je možné vše přehledně uspořádat do dvou oddělených komor. Pravda, cena je docela vysoká, ale získáváte skutečný “držák” odolný vůči vnějším vlivům, navíc doplněný o univerzální dlahu Sam Splint.


A co léky?

Pakliže vyrážíte na delší jak jednodenní výpravu, rozhodně doporučuji následující trojici léků:

 • Paralen nebo Ibalgin – léky působící proti bolesti, zánětům a horečce.
 • Endiaron – působí proti většině původců infekčních průjmů.
 • Gel na popáleniny od slunce – Panthenol apod.


Jeden tajný tip

Možný byste to nečekali, ale je ještě jedna věc, která stojí pár korun a udělá vám obrovskou službu. PAPÍROVÉ KAPESNÍKY! Při jakémkoliv poranění jsou užitečným pomocníkem pro zastavení krvácení nebo očištění rány. V neposlední řadě, když na vás kdesi v horách přijde velká potřeba, stanou se naprosto neocenitelným artiklem 


Na závěr si ještě zapamatujte, že sebelépe vybavená lékárnička je vám k ničemu, pakliže nevíte, co si s poraněním počít. A to většinou v dost stresové situaci. Proto doporučuji pravidelné obnovování znalostí první pomoci v odborných kurzech.